Jos et vielä tunne kaikkien laserien taustalla olevaa perusperiaatetta – valon vahvistumista stimuloidun emissiolla – aloita tästä: Mikä on laser ja miten se toimii? Tämän yhteisen perustan lisäksi laserlaitteet eroavat toisistaan huomattavasti laserlähteensä perusteella.

Lähde määrää kolme käytännön seikkaa: mihin materiaaleihin säde vaikuttaa, miten laite on rakennettu ja huolletaan sekä mitä sen käyttö maksaa pitkällä aikavälillä. CO2-putki, kuitumoduuli, diodiryhmä ja UV-kidepohjainen lähde ovat erilaisia teknologioita, joilla on erilaiset aallonpituudet, erilaiset valon tuottamistavat ja – joissakin tapauksissa – erilaiset toimintatilat, kuten jatkuvatoimiset tai pulssilaserit.

Käyttökustannukset noudattavat samanlaista kaavaa. CO2-putket ja diodimoduulit ovat tyypillisesti edullisempia vaihtaa yksittäin, mutta kuitulaserlähteet kestävät yleensä huomattavasti pidempään jatkuvassa käytössä. Kokonaiskustannukset riippuvat käyttötavoista yhtä paljon kuin alkuperäisestä hankintahinnasta.

Yhden lähdetyypin ympärille rakennettu laite ei ole tehokkaampi tai heikompi versio toisesta lähdetyypistä rakennetusta laitteesta – lähde määrittää, mitä laite pystyy ja ei pysty tekemään, riippumatta siitä, kuinka paljon tehoa siihen lisätään.

Vertailukaavio CO2-, kuitu-, diodi- ja UV-lasersäteiden muodostumismekanismeista

Kuinka kukin laserlähde tuottaa säteensä – CO2-, kuitu-, diodi- ja UV-laserien vertailu

CO2-laserit

Kuinka CO2-laser toimii

CO2-laser tuottaa säteen suljetun putken sisällä, joka on täytetty kaasuseoksella — tyypillisesti hiilidioksidilla, typellä ja heliumilla. Sähköpurkaus virittää kaasumolekyylit, jolloin syntyy valoa aallonpituudella 10,6 µm, kaukoinfrapuna-alueella.

Orgaaniset materiaalit absorboivat tämän aallonpituuden tehokkaasti – puun, akryylin ja vastaavien materiaalien molekyylisidokset reagoivat herkästi tällä taajuudella olevaan infrapunaenergiaan. Metallit sen sijaan heijastavat suurimman osan tästä aallonpituudesta sen sijaan, että imisivät sen, mikä rajoittaa sitä, mitä CO2-laser pystyy käsittelemään tyypillisillä laitteen tehotasoilla. Säde kulkee peilien läpi ennen kuin se saavuttaa tarkennuslinssin; peilien suuntaus vaikuttaa leikkauslaatuun ja on osa rutiinihuoltoa.

CO2-laserit sopivat parhaiten

CO2-laserit ovat vakiolähde CNC-laserleikkureille ja -kaivertajille, jotka käsittelevät ei-metallisia materiaaleja: puu, akryyli, kangas, nahka, paperi ja kumi. Pöytämalliset ja pienet työpajakoneet toimivat tyypillisesti 40–150 W:n tehoalueella, kun taas teolliset CO2-järjestelmät ei-metallisten materiaalien leikkaamiseen voivat saavuttaa useita satoja watteja. Suuritehoisella putkella (150 W+) ja erikoistuneella leikkauspäällä jotkut CO2-koneet pystyvät leikkaamaan myös ohutta terästä – jopa noin 1,5 mm:n paksuutta hyvien tulosten kanssa ja jopa 2–3 mm:n paksuutta, jolloin reunojen laadussa joudutaan tekemään joitakin kompromisseja.

Suuritehoisia CO2-lasereita — tyypillisesti alkaen 1,5–2 kW ja yltäen 6 kW:iin tai yli paksumman levyn leikkaamiseen — on olemassa raskaassa teollisuudessa metallin leikkaamiseen. 40–150 W:n tehoalueella CO₂-tekniikka ei kuitenkaan sovellu metallin leikkaamiseen: tämä tehotaso ei riitä paljaan metallin leikkaamiseen riippumatta siitä, miten kone on asetettu.

Kattava selostus säteen muodostumisesta ja erilaisista CO2-putkityypeistä löytyy osoitteesta Mikä on CO₂-laser: miten CO₂-lasertekniikka toimii.

Kuitulaserit

Miten kuitulaser toimii

Kuitulaser on kiinteän tilan laser, joka käyttää ytterbiumilla seostettua optista kuitua vahvistusvälineenä. Diodilaserit pumppaavat energiaa tähän kuituun, joka vahvistaa valoa ja säteilee sitä noin 1,06 µm (1064 nm) aallonpituudella — lähi-infrapuna-aallonpituudella.

Toisin kuin CO2-laserin 10,6 µm:n aallonpituus, tämä aallonpituus imeytyy tehokkaasti metalleihin, kuten teräkseen, alumiiniin, messinkiin ja kupariin, minkä vuoksi kuitulaseri on hallitseva lähde metallinkäsittelyyn tarkoitettujen laserkoneiden pääasialliseksi lähteeksi.

Kuitulaserit toimivat kahdessa päämuodossa: jatkuvana aaltona (CW), jolloin säde toimii vakioteholla — tyypillisesti leikkaukseen ja hitsaukseen — sekä pulssi- tai MOPA- (Master Oscillator Power Amplifier) kokoonpanoissa, jotka mahdollistavat pulssin keston ja huipputehon itsenäisen hallinnan. MOPA-kuitulähteet ovat yleisiä merkinnässä ja kaiverruksessa, joissa pulssienergian tarkka hallinta vaikuttaa väriin, syvyyteen ja pinnan viimeistelyyn.

Kuitulaserit sopivat parhaiten

Metallia absorboivan aallonpituuden ja joustavan CW-/pulssitoiminnan yhdistelmä on syy siihen, miksi kuitulasereita käytetään useissa erilaisissa koneluokissa: metallilevyjen leikkauskoneissa, sarjanumeroiden ja viivakoodien merkintäjärjestelmissä, hitsausjärjestelmät sekä puhdistusjärjestelmät, jotka poistavat ruostetta, maalia tai pinnoitteita metallipinnoilta.

Koska kuituohjattu säde säilyttää tiukan fokuksen pienellä pistekoolla, kuitulaserit saavuttavat metallin käsittelyssä hienoja yksityiskohtia ja nopeita käsittelynopeuksia verrattuna vanhempiin kiinteän tilan lasereihin vastaavilla tehotasoilla. Kuitu on suurelta osin syrjäyttänyt esimerkiksi Nd:YAG-tekniikan, sillä se tarjoaa paremman sähkötehokkuuden, pidemmän käyttöiän sekä vähemmän huoltotarpeita — siinä ei ole vaihdettavaa salamalampua tai laserkiteitä.

Useimmat pienet ja keskisuuret metallintyöstöliikkeet käyttävät 1 kW–6 kW:n tehoalueella toimivia kuituleikkauskoneita. Alle 1 kW:n tehoiset koneet käsittelevät tyypillisesti noin 3 mm:n paksuisia ohuita levyjä, kun taas yli 12 kW:n tehoisia järjestelmiä käytetään paksujenlevyjen leikkaamiseen raskaassa teollisuuskäytössä.

Kuitulähteen käyttöikä on käytännön etu CO₂-lasereihin verrattuna. Valmistajat, kuten IPG Photonics, ilmoittavat pumppudiodien käyttöiäksi yli 100 000 tuntia, kun käytetään tietoliikennelaatuisia yksittäisiä emitteriä. Alan lähteet viittaavat yleisemmin huippumerkkien (IPG, Raycus, MAX Photonics) käytännön toiminta-aikaan, joka on 80 000–100 000 tuntia, kun taas keskitason lähteiden käyttöiäksi ilmoitetaan tyypillisesti 60 000–90 000 tuntia — kaikki huomattavasti pidempiä kuin lasisten CO₂-putkien käyttöajat, mikä johtuu siitä, että lähteen sisällä ei ole kuluvia kaasuja tai optisia elementtejä.

Kuitulaserkone ei ole yksi ainoa tuotetyyppi. Kuituleikkauskone, kuitumerkintäkone ja kuituhitsauskone ovat erilaisia koneita, jotka perustuvat samaan lähdeteknologiaan. Kunkin laitteen toimintaa käsitellään tarkemmin artikkelissa ”Mikä on kuitulaser: miten kuitulasertekniikka toimii”

Diodilaserit

Miten diodilaser toimii

Diodilaser muuntaa sähkövirran suoraan valoksi puolijohteen p-n-liitoksessa — siinä ei käytetä kaasua, kuitua tai kiteistä vahvistusväliainetta. Kaiverrus- ja leikkauskoneiden kaltaisissa laserlaitteissa diodilaserit säteilevät tyypillisesti 445–450 nm:n aallonpituudella, joka on sininen.

Tämä on erilainen dioditeknologian sovellus kuin kuitu- ja DPSS-lasereissa käytettävät pumppudiodit, jotka toimivat aallonpituusalueella noin 800–980 nm – ero, joka sekoitetaan usein tuotekuvauksissa.

Diodilaserit tuottavat myös suuremman fokusoidun pistekoon kuin vastaavan tehoiset kaasu- tai kuitulaserit. Tämä vaikuttaa tarkkuuteen ja leikkaussyvyyteen: diodilaseri pystyy kaivertamaan hienoja yksityiskohtia ohuille materiaaleille, mutta se leikkaa hitaammin ja matalampaan syvyyteen kuin kuitu- tai CO₂-laseri samalla nimellisteholla. Yksityiskohtaisissa kuvioissa tämä säteen laadun ero voi vaikuttaa myös siihen, kuinka siististi hyvin hienot viivat toistuvat, vaikka useimmissa harrastusprojekteissa eroa ei huomaa.

Diodilaserit sopivat parhaiten

Diodilaserit ovat vakiolähde aloittelijatason ja pöytämallisille kaiverrus- ja leikkauslaitteille, jotka käsittelevät ohuita orgaanisia materiaaleja — vaneria, basswoodia, nahkaa, pahvia ja joitakin muoveja (varovasti, sillä tietyt muovit vapauttavat haitallisia höyryjä, kun niitä leikataan millä tahansa lasertyypillä).

Yksi merkintöihin liittyvä seikka on syytä tuoda esiin ennen teknisten tietojen vertailua: valmistajat ilmoittavat diodilaserin tehon usein sähköisenä tulotehona, eivät optisena lähtötehona. Moduuli, jota markkinoidaan nimellä ”40 W”, voi todellisuudessa tuottaa huomattavasti pienemmän optisen tehon kuin etiketti antaa ymmärtää — joskus jopa huomattavasti pienemmän, valmistajasta riippuen. Optisen lähtötehon tarkistaminen, ei pelkästään otsikossa mainitun luvun, antaa tarkemman perustan laitteiden vertailulle.

Diodimoduulien optinen lähtöteho heikkenee myös asteittain niiden käyttöiän aikana, ja ne vaativat säännöllistä linssien puhdistusta, mutta niissä ei ole muita kuluvia optisia osia. Valmistajien ilmoittamat laserlaitteissa käytettävien diodimoduulien käyttöajat ovat tyypillisesti 10 000–20 000 tuntia, vaikka hyvin huolletut moduulit viileämmissä käyttöolosuhteissa voivat ylittää tämän arvon.

Kaiverrusdiodilasereiden ja pumppudiodien välisen eron löydät artikkelista Mikä on diodilaser: miten diodilasertekniikka toimii

UV-laserit

Miten UV-laser toimii

Laserkoneissa käytetty UV-laser on diodipumppuinen kiinteän tilan (DPSS) laser. Sen ydinelementti on neodymiumilla seostettu kide, joka tuottaa alkuperäisen säteen lähi-infrapuna-alueella.

Tämä säde kulkee sitten epälineaaristen kiteiden läpi, jotka muuntavat sen kolmanneksi harmoniseksi, jolloin tuloksena on noin 355 nm:n aallonpituus ultraviolettialueella. Koska tämä muuntuminen tapahtuu epälineaaristen kiteiden kautta eikä erillisen vahvistusväliaineen avulla, UV-laserlähteillä on joitakin yhteisiä komponentteja muiden DPSS-lasereiden kanssa, vaikka optiikka ja kiteet onkin viritetty nimenomaan ultraviolettisäteilyä varten. UV-laserit toimivat lyhyillä pulsseilla jatkuvan aallon sijaan, ja kukin pulssi kestää nanosekuntien luokkaa.

Lyhyen aallonpituuden ja lyhyen pulssin keston yhdistelmä tuottaa niin sanotun kylmäprosessoinnin: laserenergia imeytyy materiaalin pinnalle ja saa aikaan fotokemiallisen reaktion lämpöreaktion sijaan. Tuloksena on huomattavasti pienempi lämpövaikutusalue kuin mitä CO₂-, kuitu- tai diodilaserit tuottavat samalle materiaalille.

UV-, diodi-, kuitu- ja CO2-laserien aallonpituusspektrin vertailu yhteensopivien materiaalien kanssa

Aallonpituus määrää materiaaliyhteensopivuuden – UV:stä (355 nm) CO2-laseriin (10,6 µm)

UV-laserit sopivat parhaiten

Kylmäprosessointi tekee UV-lasereista sopivia materiaaleille, jotka vaurioituvat lämmön vaikutuksesta, vaikka vain hetkellisesti. Lämpöherkissä muoveissa CO₂- tai kuitulaser voi sulattaa tai värjätä ympäröivää materiaalia; UV-laser merkitsee pintaa ilman näitä vaikutuksia. Lasissa pätee sama periaate — UV-laser estää mikrohalkeamien syntymisen merkityn alueen ympärille, toisin kuin lämpölaserit.

Näiden ominaisuuksien ansiosta UV-lasereita käytetään yleisesti elintarvike- ja lääkepakkausten merkinnöissä, joissa prosessi ei saa muuttaa merkinnän lähellä olevan pakkausmateriaalin kemiallista koostumusta tai rakenteellista eheyttä.

UV (DPSS)-lähteet ovat yleensä neljästä tyypistä huoltointensiivisimpiäneljästä — taajuusmuunnossa käytettävät epälineaariset kiteet ovat herkkiä likaantumiselle ja kuluvat nopeammin kuin kuitulaserlähde. Epälineaaristen kiteiden valovauriot ja likaantuminen polttopisteessä ovat tunnettuja kulumismekanismeja; jotkut kaupalliset UV-laserit ratkaisevat tämän siirtämällä säteilyä säännöllisesti kiteen vahingoittumattomalle alueelle. Valmistajanmäärittämä käyttöikä UV-DPSS-lähteille on tyypillisesti 10 000–20 000 tuntia, mikä heijastaa sekä pumppudiodin käyttöikää että kiteen heikkenemisnopeutta.

UV-laserit eivät ole pelkästään ”kalliimpia kuitulasereita”. Suuremman tehon kuitulaser tuottaa enemmän lämpöenergiaa, kun taas UV-laser muuttaa säteen ja materiaalin välisen vuorovaikutuksen luonnetta — ero johtuu aallonpituudesta ja pulssin ominaisuuksista, ei pelkästään tehosta. Lisätietoja katso artikkeli ”Mikä on UV-laser: miten UV-lasertekniikka toimii”

Laserityyppien vertailu

Alla olevassa taulukossa on yhteenveto aallonpituudesta, lähdemekanismista, tyypillisestä tehoalueesta, verkkovirtatehokkuudesta, lähteen arvioidusta käyttöiästä, päämateriaaleista ja tyypillisistä laitteistotyypeistä kunkin edellä käsitellyn neljän laserityypin osalta.

CO₂-, kuitu-, diodi- ja UV-lasertyyppien vertailu

Lasertyyppi Aallonpituus Lähdemekanismi Tyypillinen tehoalue Pistorasian hyötysuhde Tyypillinen valonlähteen käyttöikä Ensisijaiset materiaalit Tyypilliset konetyypit
CO₂ ~10,6 μm Kaasupurkaus (CO₂/N₂/He-seos) 40–150 W (pöytämalli); jopa useita satoja W (teollisuuskäyttöön) ~5–20 % (lasiputki) 2 000–8 000 h (lasiputki); 20 000–45 000 h (RF-putki) Puu, akryyli, nahka, kangas, paperi, kumi CNC-laserleikkurit ja -kaiverruskoneet (ei-metalliset)
Kuitu ~1,06 μm (1064 nm) Diodipumppuinen, ytterbiumilla seostettu kuitu 20–100 W (merkintä); 500 W–12 kW+ (leikkaus) >30–40 % (vakio); jopa ~50 % (korkean hyötysuhteen mallit) 80 000–100 000 h (huippuluokan tuotemerkit) Teräs, alumiini, messinki, kupari Leikkaus-, merkintä-, hitsaus- ja puhdistuslaitteet
Diodi ~445–450 nm Puolijohde (p-n-liitos) ~5–40 W optinen teho ~30–45 % (paljas diodi); alhaisempi järjestelmätasolla 10 000–20 000 h (tyypillinen) Ohut puu, nahka, pahvi, jotkut muovit Perustason pöytäkaiverrus- ja leikkauslaitteet
UV ~355 nm (kolmas harmoninen) DPSS (Nd-seostettu kide + epälineaarinen kide), pulssitettu Tyypillisesti 1–10 W keskiarvo ~5–10 % 10 000–20 000 h Lämpöherkät muovit, lasi, elintarvike- ja lääkepakkaukset Erikoismerkintäjärjestelmät

Nämä luvut ovat tyypillisiä alueita, eivät kiinteitä rajoja — todelliset tekniset tiedot vaihtelevat valmistajan ja mallin mukaan. Yllä oleva diodialue kuvaa optista tehoa; kuten Diodilaserit-osiossa selitetään, merkitty teho viittaa usein sen sijaan sähköiseen syöttötehoon, joka voi olla huomattavasti suurempi kuin laserin todellinen optinen teho.

Mikä lasertyyppi sopii projektiisi?

Materiaalien yhteensopivuus on ensimmäinen valintakriteeri; teho ja budjetti tulevat vasta toisena. Tyypillisissä työpaja- ja pienyritystason laserlaitteissa kunkin lasertyypin aallonpituus määrää, mitä materiaaleja sillä voidaan käsitellä — riippumatta laitteen tehosta.

  • Puun, akryylin, nahan tai kankaan leikkaaminen tai kaiverrus: CO2-laser on vakiintunut valinta työpajojen ja pienyritysten tuotantomääriin; diodilaserit sopivat harrastustason kaiverrukseen ohuemmille materiaaleille alhaisemmilla aloituskustannuksilla.
  • Metallin leikkaaminen, merkitseminen, hitsaaminen tai puhdistaminen: kuitulaser on ainoa käytännöllinen vaihtoehto näistä neljästä – useimmat metallit eivät absorboi tehokkaasti CO2-, diodi- ja UV-aallonpituuksia.
  • Lämpöherkät muovit, lasi, elintarvike- ja lääkepakkausten merkintä tai voimakkaasti heijastavat metallit (kupari, kulta ja vastaavat): UV-laser estää värimuutokset ja mikrohalkeamat, joita lämpölaserit voivat aiheuttaa lämpöherkissä materiaaleissa, ja sen lyhyt aallonpituus imeytyy tehokkaasti heijastaviin metalleihin, jotka hajottavat kuitulaserin energian.

Päätöksentekopuu CO2-, kuitu-, diodi- ja UV-laserityyppien valitsemiseksi materiaalin mukaan

Valitse materiaalillesi sopiva lasertyyppi yhdellä askeleella

Joissakin laitteissa on useita lisälaitteita, jotka toimivat yhden lähteen ympärillä, mutta pääsääntöisesti jokainen tässä lueteltu lasertyyppi edustaa erillistä tuoteryhmää eikä pelkkää lisäominaisuutta. Budjetti tulee merkitykseen, kun materiaalin yhteensopivuus on kaventanut valintamahdollisuuksia — valinta pelkästään hinnan perusteella, ennen kuin on varmistettu, että lasertyyppi pystyy käsittelemään aiottua materiaalia, on yleisin ja kalliin virhe.

Laserluokittelu ja turvallisuusvaatimukset (suojakotelot, lukitusjärjestelmät, suojalasit) vaihtelevat myös merkittävästi näiden lasertyyppien välillä – katso lisätietoja oppaasta ”4 lasertyyppiä: kattava opas” ennen laitteen valitsemista.

Usein kysyttyjä kysymyksiä lasertyypeistä

Voiko CO₂-laser leikata metallia?

Tavallisella pöytämallisella putkella (40–150 W) ei — kyseinen tehotaso ei riitä paljaan metallin leikkaamiseen. Suuritehoisella putkella (150 W+) ja erikoistuneella leikkuupäällä CO₂-laitteet voivat kuitenkin leikata ohutta terästä: jopa ~1,5 mm:n paksuisia hyväksyttävällä laadulla ja jopa 2–3 mm:n paksuisia, jos reunan viimeistelyssä tehdään joitakin kompromisseja. Tätä paksumpien materiaalien leikkaamiseen kuitu-laser on käytännöllisempi valinta — kuitu leikkaa metallia tehokkaammin vastaavilla tehotasoilla ja säilyttää paremman laadun paksummilla levyillä.

Onko diodilaserin teho yhtä suuri kuin sen mainostettu teho antaa ymmärtää?

Usein ei. Valmistajat ilmoittavat diodilaserin tehon yleensä sähköisenä tulotehona eikä optisena lähtötehona – materiaaliin todellisuudessa saapuva valoenergia voi olla huomattavasti pienempi kuin merkitty arvo, joskus jopa huomattavasti. Optisten lähtötehojen tarkistaminen antaa tarkemman vertailukohdan.

Miksi tarvitsisin UV-laseria kuitulaserin sijaan?

UV-laserit käyttävät kylmäprosessointia — lyhyitä 355 nm:n pulsseja, jotka merkitsevät pintoja minimaalisella lämmönsiirrolla. Tällä on merkitystä lämpöherkille muoveille, lasille sekä elintarvike- tai lääkepakkauksille, joissa kuitulaserin lämpöenergia voisi sulattaa, värjätä tai aiheuttaa mikrohalkeamia merkinnän ympärillä olevaan materiaaliin.

Mikä lasertyyppi sopii parhaiten aloittelevalle pienyritykselle?

Se riippuu siitä, mitä materiaaleja käsitellään useimmin. Yritykset, jotka työskentelevät pääasiassa puun, akryylin tai nahan parissa, aloittavat tyypillisesti CO2- tai diodilaserilla. Metallin merkintään tai leikkaamiseen keskittyvät yritykset tarvitsevat kuitulaserin budjetista riippumatta, koska muut tyypit eivät pysty käsittelemään metallia lainkaan.

Hanki asiantuntijakonsultaatio

  • Takuu jopa 5 vuotta
  • Paikallinen palvelu kaikkialla Euroopassa
  • Toimituksen takuu
  • Esittelytila ja esittelyhuone
Lähetä tiedustelu